top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraAga

Na czym polega grawerowanie laserowe?

Zaktualizowano: 7 kwi 2021Grawerowanie laserowe to nic innego, jak wypalenie przez wiązkę lasera wybranego kształtu na danym materiale, w konsekwencji czego dochodzi na nim do zmiany koloru lub spalenia materiału. Dzięki temu na wybranej powierzchni możemy wytworzyć zaprojektowane wcześniej napisy lub symbole.W skrócie jest więc to usunięcie wierzchniej warstwy obrabianego tworzywa w trakcie wykonywania danego wzoru.


Technika grawerowania laserowego to w pełni zautomatyzowany proces, który przypomina wydruk z drukarki. W pierwszym etapie konieczne jest przygotowanie projektu, następnie ustawienie odpowiednich parametrów znakowania, aby na końcu kliknąć enter i przesłać dane do urządzenia. Dzięki bardzo precyzyjnemu ruchowi głowicy laserowej możliwe jest wykonanie naprawdę niewielkich wypaleń na materiale, dzięki którym powstają szczegółowe i skomplikowane wzory.


Grawerowanie laserowe dzielimy na dwie kategorie - wektorowe i rastrowe. W grawerowaniu wektorowym, czyli tak zwanym rowkowaniu, grafika złożona z krzywych i linii odczytywana jest przez laser wektor po wektorze. Z kolei w grawerowaniu rastrowym, np. przy zdjęciach, mamy do czynienia z grawerowaniem grafiki złożonej z pikseli punkt po punkcie i wiersz po wierszu. Jeśli w planach mamy wykonanie graweru na dużej powierzchni materiału, a wzór wypełniony jest w środku, w tym przypadku sprawdzi się grawerowanie rastrowe. Druga z możliwości znajdzie zastosowanie w przypadku nanoszenia na powierzchnię cienkich linii.

grawerowanie rastrowegrawerowanie wektorowe
Jakie materiały mogą być poddane grawerowaniu laserowemu?

Zakres jest całkiem szeroki. Całość zależy jednak od parametrów technicznych, którymi charakteryzuje się dana maszyna. Do każdego materiału, a także jego grubości konieczne jest dopasowanie mocy wiązki laserowej. Głębokość znakowania zależna jest od mocy urządzenia oraz czasu oddziaływania wiązki na materiał. Im większa moc, tym znakowanie będzie głębsze i np. w przypadku sklejki - ciemniejszy efekt wypalenia.

W Pracowni na vinklu grawerować możemy na: papierze ‣ tkaninach ‣ drewnie i sklejce ‣ plexi ‣ szkle ‣ korku ‣ pcv ‣ plastiku ‣ceramice. Jeśli jednak posiadasz materiał niestandardowy, na którym chcesz umieścić swój logotyp, możemy wykonać dla Ciebie taką próbę.


Do największych zalet grawerowania laserowego zaliczyć można przede wszystkim:


 • wyjątkową dbałość o szczegóły:

dzięki technologii znakowania laserowego możliwe jest uzyskanie najdrobniejszych szczegołów z dużą precyzją.


 • powtarzalność i wydajność:

realizacja nawet najbardziej skomplikowanych detali przy optymalnych ustawieniach nie stanowi problemu.


 • trwałość i odporność na ścieranie

dzięki powstającym w trakcie grawerowania zagłębieniom w danym materiale, znakowania jest odporne na oddziaływanie zewnętrzne.


 • wysoka estetyka wykonywanych produktów

gadżety poddane grawerowaniu laserowemu prezentują się profesjonalnie i elegancko.
A jakie jest przykładowe zastosowanie grawerowania laserowego w firmowych gadżetach?

 • identyfikatory

 • nagrody, dyplomy, statuetki, medale

 • tabliczki informacyjne

 • stemple

 • szyldy

 • pamiątkowe i personalizowane gadżety

 • tabliczki znamionowe

 • materiały promocyjne

 • logo firmoweJakie informacje powinieneś przekazać pytając o wycenę usługi grawerowania laserowego?

 1. materiał, na jakim ma być wykonane znakowanie

 2. ilość zamawianych produktów

 3. grubość materiału

 4. informację, czy posiadasz projekt wektorowy

 5. termin, na który musi być dostarczone zamówienie

Powyższe pomogą nam lepiej zidentyfikować Twoje potrzeby, a tym samym szybciej przedstawić ofertę :) A teraz rozejrzyj się po swoim domu. Czy w zasięgu wzroku widzisz produkt, na którym został wykonany grawer laserowy?57 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page